Ta strona używa cookies.
  • Agregaty chłodnicze

Jak sama nazwa wskazuje agregaty chłodnicze służą do schładzania powietrza w celu uzyskania ustalonych parametrów temperatury i wilgotności (patrz: nawilżacze) w pomieszczeniu, hali, magazynie itd.
Agregaty chłodnicze można podzielić na dwie zasadnicze grupy pod względem działania: agregaty na bezpośrednie odparowanie i wytwornice wody lodowej (tzw. chillery).
W agregatach na bezpośrednie odparowanie odbiór ciepła z powietrza następuje bezpośrednio poprzez czynnik chłodniczy jakim jest freon.

Najważniejszym warunkiem poprawnej pracy jest odpowiedni dobór parownika zamontowanego w centrali klimatyzacyjnej do agregatu. Można spotkać agregaty w różnych wykonaniach i różnych konfiguracjach zależnych od potrzeb klienta np. z regulacją mocy chłodniczej, dostosowane do pracy zimowej itd. Bardzo często agregat chłodniczy wykonywany jest bezpośrednio pod konkretne zamówienie. Wykonanie i uruchomienie instalacji chłodniczej na bezpośrednie odparowanie wymaga znajomości wielu zagadnień z dziedziny chłodnictwa. Wadą tego typu agregatów chłodniczych jest ścisłe powiązanie jego pracy z daną centralą klimatyzacyjną i brak możliwości rozbudowy instalacji chłodniczej. Zaletą natomiast znacząco mniejsze koszty zakupu. Moce chłodnicze agregatów na bezpośrednie odparowanie są w granicach od 10 kW po 100 i więcej kW.
Wytwornice wody lodowej (chillery) wykonane są jako agregaty chłodnicze z czynnikiem pośrednim jakim jest woda lub płyny niezamarzające np. glikole, antifrogen itp.

Odbiór ciepła następuje w chłodnicach zamontowanych w centralach klimatyzacyjnych lub innych urządzeniach (np. chłodnicach strefowych), gdzie każda jest osobno sterowana poprzez zawór regulacyjny podłączony do automatyki sterowniczej każdej z central. W konstrukcji agregatu zamontowany jest parownik o parametrach dobranych odpowiednio do mocy i funkcji pracy instalacji freonowej agregatu co zapewnia jego poprawną pracę i mniejszą awaryjność. Ważnym czynnikiem gwarantującym poprawną pracę instalacji chłodniczej jest dobór odpowiedniej pompy obiegowej, przekrojów rur instalacji glikolowej oraz prawidłowe uruchomienie. W znaczącej większości producenci oferują agregaty z modułem hydraulicznym (osobno dostarczany).

Dużą zaletą wytwornic wody lodowej jest możliwość rozbudowy instalacji chłodniczej przy zapewnieniu odpowiedniej mocy agregatu. Wadą: cena. Moce chłodnicze wytwornic wody lodowej są w granicach od 30 kW do 1 i więcej MW.
Zakres naszych usług w odniesieniu do agregatów chłodniczych obejmuje: dobór urządzeń do konkretnego obiektu, dostawę lub pomoc w zakupie urządzeń, wykonawstwo instalacji freonowych przy agregatach na bezpośrednie odparowanie, uruchomienia agregatów i systemów chłodniczych w powiązaniu z istniejącą automatyką lub jej wykonanie. 

 

 

 

 

 

 

 
www.klimagra.pl ©2019
realizacja: imedio.pl