Ta strona używa cookies.
 • Klimatyzatory
Klimatyzatory jako układ klimatyzacyjny ze względu na ich "kompaktowość" i prostotę wykonania systemu stanowią najliczniejszą grupę urządzeń wykorzystywanych do realizacji zadań związanych z utrzymaniem warunków komfortu w pomieszczeniach zarówno produkcyjnych jak i biurowych.
Prostota działania i koszty eksploatacji umożliwiają użytkownikowi uniknięcie nie małych kosztów obsługi w porównaniu z podobnymi systemami opartymi na innego typu urządzeniach. Charakterystycznym podziałem zastosowania klimatyzatorów jest podział na urządzenia typu Split (jednostka zewnętrzna + jednostka wewnętrzna) i MultiSplit (jedna jednostka zewnętrzna + kilka jednostek wewnętrznych (zależnie od producenta)).
Ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy doborze urządzeń, jest wybór funkcji jego działania. W większości klimatyzatorów istnieje możliwość zakupu urządzenia posiadającego oprócz funkcji chłodzenia, funkcję grzania tzw. pompa ciepła, czyli inaczej mówiąc klimatyzator zamiast chłodzić może ogrzewać pomieszczenie. Fakt o tyle istotny, że energia cieplna oddana przez urządzenie jest ok. 3 razy większa niż energia elektryczna, którą musimy dostarczyć. Nie perpetum mobile. Ciepło pobierane jest przez jednostkę zewnętrzną, a oddawane przez jednostkę wewnętrzną.
Wymiana energii następuje dzięki procesowi zmian stanu skupienia czynnika chłodniczego jakim jest freon. Odnosi się to tak samo do pracy klimatyzatora w funkcji chłodzenia. Czynniki chłodnicze jakie są stosowane w klimatyzatorach to freony w różnych odmianach i mieszaninach. Pod tym względu można wyodrębnić podział na ekologiczne i nie ekologiczne.
Zakres temperatur zewnętrznych przy których zapewniona jest moc grzewcza urządzenia to przedział od +6oC do +18oC. Niektórzy producenci posiadają w ofercie klimatyzatory pracujące w temperaturach od -10oC. Klimatyzatory w funkcji chłodzenia mogą pracować przy temperaturach zewnętrznych standardowo od ok.+15oC do ok.+35oC. Niektórzy producenci oferują klimatyzatory pracujące od temperatur -15oC. W większości urządzeń istnieje możliwość przeróbki dostosowującej klimatyzator do pracy zimowej. Funkcja pracy zimowej istotna jest np. przy schładzaniu pomieszczeń serwerowni, UPS itp.
 
Klimatyzatory ze względu na rodzaj wykonania można podzielić na kilka grup:
 
 
 • Klimatyzatory naścienne

  Najszersza grupa i najczęściej stosowana. Moce chłodnicze/grzewcze od 1,5kW do 14kW zależnie od producenta.
 • Klimatyzatory przypodłogowe - podsufitowe

  Dzięki odpowiedniemu wykonaniu tacy skroplin możliwość montażu jednostki na ścianie przy podłodze lub pod sufitem. Moce chłodnicze/grzewcze od 2 kW do 12kW.
 • Klimatyzatory kasetonowe

  Jak nazwa wskazuje do zabudowy w stropie podwieszanym, w którym przestrzeń międzystropowa to min. 30cm. Moce chłodnicze/grzewcze od 4kW do 13kW
 • Klimatyzatory kanałowe

  Do zabudowy nad stropami podwieszanymi, z wykorzystaniem pomieszczeń sąsiednich itp. Istnieje możliwość obsługi pomieszczeń sąsiednich z jednego urządzenia poprzez system kanałów nawiewnych i wywiewnych. Moce chłodnicze/grzewcze od 4,5kW do 17kW i więcej

Przedstawiamy przykłady wykonań klimatyzatorów najczęściej stosowanych. Producenci oferują urządzenia w wielu rodzajach, z funkcjami zależnie od upodobań klienta i możliwości finansowych.

  Klimatyzator kasetonowy

 Klimatyzator ścienny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
www.klimagra.pl ©2019
realizacja: imedio.pl